Unikaj stresu

 

Stres może mieć niekorzystny wpływ na Twój organizm natomiast ciągły stres sprzyja chorobom serca.

Czy jesteś podatny na stres ?

Stres w obecnym świecie stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Żyjemy w coraz większym tempie, pośpiechu i stałym poczuciu braku czasu.

Lekarska praktyka i doświadczenie wskazują na zwiążek psychicznrgo lub emocjonalnego stresui niepokoju z ujawnianiem się choroby wieńcowej i nagłą śmiercią sercową.

Podatność na stres nie jest jednakowa u wszystkich ludzi. Każdy z nas reaguje na bodźce płynące ze srodowiska w odmienny sposób.

Niektórzy naukowcy obserwują częstrze występowanie choroby wieńcowej jak i zawałuserca u osób o szczególnych cechach osobowości - tak zwana sylwetka psychosocjologiczna typu A, a mianowicie:

ustawiczne dążenie do coraz to nowych celów w zyciu
agresywność, pośpiech, wysokie ambicje
silnie wyrażone poczucie wspólzawodnictwa
brak umiejetności rozładowania emocji

Jak organizm reaguje na stres ?

Wewnętrzne napięcie, nadmierny napęd zyciowy, złośc, ból i towarzyszący im stres są czynnikami burzącymi wewnętrzną harmonię organizmu. Zaburzona zostaje regulacja i wydzielanie hormonów ( adrenaliny, glikokortykoidów, mineralokortykoidów) i innych substancji regulatorowych.

W mechaniźmie reakcji organizmu na działanie stresu uczestniczy także pobudzenie układu nerwowego, określane mianem reakcji "walki, obrony i ucieczki".

Powyzsze zmiany są fizjologicznymi reakcjami organizmu człowieka na stres.

Co się dzieje, gdy stres towarzyszy Ci stale ?

Wymienione wcześniej zmiany hormonalne powodują

skurcz naczyń tętniczych, co powoduje wzrost obciążenia serca
przyśpieszone bicie serca, które może zwiększyć gotowość do zaburzeń rytmu serca
wzrost poziomu glukozy we krwi
zatrzymanie soli w organiźmie
zaburzenia lipidowe

Tak więc przewlekły stres poprzez utrzymujące się zaburzenie równowagi organizmu może pośrednio wpływać i ułatwiać odkładanie się cholesterolu w scianie naczyń, a tym samym nasilać procesy miażdżycowe. Tym samym mogą sprzyjać rozwojowi choroby wieńcowej oraz zawałowi serca także poprzez doprowadzenie do niedokrwienia mięśnia serca w czasie stresu.

Bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi miażdżycy naczyń jest sposób odżywiania si. Ważne jest zarówno to co jemy, jak i regularność posiłków.

Człowiek nie mający czasu, zdenerwowany je nieregularnie i "byle co" nie zwracając uwagi na zawartość cholesterolu, tłuszczów nasyconych i wartość kaloryczną posiłków.

Pamietaj:

Ciągły stres i nieregularny tryb życia i odżywiania sprzyjają rozwojowi chorób serca, które często prowadzą do zawału serca !

Zrób ważny krok w stronę zdrowia! Unikaj ciągłego stresu i prowadź regularny tryb życia. Żyj wolniej !

Bądź Przyjacielem Swojego Serca !


opr: prof. dr. hab. Barbara Cybulska i prof. dr. hab. Wiktor B. Szostak