Uroki lata dla "Składaka"

 

 

Przyszło lato, wszystko obudziło się do życia nie tylko przyroda ale również my. Chce nam się żyć, zawiązywać nowe znajomości a niejednokrotnie mamy ochotę na chwilę szaleństwa i zapomnienia. Chcemy się bawić, opalać i pływać. Chcemy naładować akumulatory na cały rok. Jesteśmy weselsi, lżejsi i chcielibyśmy zrobić coś nowego, ciekawego i niezapomnianego. Gubimy swój zdrowy rozsądek, a co nam tam. Jesteśmy przecież szczęśliwi! Fajnie, prawda? I ten jeden jedyny moment może zaważyć na całym naszym życiu. Mam tego przykłady na co dzień w mojej pracy, kiedy niewiedza, zapomnienie a niejednokrotnie głupota doprowadza do poważnych konsekwencji.

Korzystając z okazji chciałabym udzielić kilku wskazówek szczególnie moim podopiecznym, czyli tym którzy przeszli przeszczep narządów i nie tylko.

 

 

Piękna pogoda, upał

- pij jak najwięcej wody mineralnej nie mniej niż 2 litry na dobę, a nawet w te upalne dni więcej aby się nie odwodnić i pamiętaj że przez skórę tracisz ok. 1 litra płynu.

Woda aż prosi aby w niej popływać

- jeżeli skończyłeś już rok po przeszczepie i nie maż żadnej otwartej rany, proszę bardzo. Pamiętaj jednak aby po kąpieli wziąć prysznic.

Piękne słońce aż prosi aby zażyć kąpieli słonecznych

- niestety nie, unikaj słońca, używaj kremów z jak największym filtrem przeciwsłonecznym i osłaniaj głowę. Leki immunosupresyjne pod wpływem słońca narażają Cię na różne zmiany na skórze a nawet nowotwór skóry.

Wieczorny spacer po mieście, wszędzie gwar, zabawa, stoiska z różnymi gadżetami a

pomiędzy nimi piękna kobieta proponująca tatuaże. Pod wpływem jej namowy i chwili uniesienia decydujesz się na wykonanie tatuażu - absolutnie NIE! Pamiętaj że nikt tam nie dba o sterylność i możesz zarazić się różnymi chorobami i to nie tylko HIV ale również wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBS) i C (HCV) a także zakażeniem bakteryjnym co prowadzi w Waszym przypadku do bardzo poważnych powikłań a także i śmierci.

 

Jesteś sam, spotykasz piękną panią, pana

- nastrój i okoliczności aż proszą się aby nawiązać niezobowiązujący flirt. To już twoja sprawa ale pamiętaj o zabezpieczeniu, które uchroni Cię nie tylko przed chorobami wenerycznymi, a także przed HBS, HCV i HIV. Nie bądź również egoistą i pamiętaj że Ty też możesz zarażać. Myśl o partnerze.

Wieczorek taneczny - Wszyscy tańczą, śmieją się, piją alkohol.

Proszę bardzo baw się i Ty. Śmiej się i tańcz do woli. Jak się zmęczysz usiądź i odpocznij i ponownie kontynuuj zabawę. Co do alkoholu to nie radzę. Rozważ sam czy zależy Ci na Nowym życiu i żeby cieszyć się nim jak najdłużej czy nie ? Mam nadzieję że tak bo przecież tak długo walczyłeś z chorobą i tak długo czekałeś na nowy narząd czyli nowe lepsze życie.

 

 

Zakazy, Zakazy i zakazy, a gdzie odrobina szaleństwa?! Ja też ich nie lubię, ale kiedy pomyślę co mogę stracić rozsądek bierze górę. Też bym chciała zapomnieć, zaszaleć, przecież jestem tylko człowiekiem. Ale czy to jest tego warte? Można cieszyć się, bawić i czerpać pełną garścią z życia zachowując te zasady. Spróbuj a nie pożałujesz. Tylko mam do Was wielką prośbę - UŚMIECHNIJ SIĘ i bądź życzliwy a wszystko będzie łatwiejsze.

 

Pozdrawiam. Pielęgniarka Iwona Trzcińska

 

 

 
stat4u