Najkrótszy Poradnik

 

 

dr n. med Zbigniew Eysymontt

BĄDŹ DOBRY DLA SIEBIE !
(Czyli: jak dbać o swoje serce ?)
Serce pracuje dla nas wiernie i bardzo ciężko. Wciągu 70 lat przepompowuje 200 milionów litrów krwi w
trakcie 2.5 miliarda uderzeń. Jak możemy odwdzięczyć się sercu? Jak pomóc mu aby rzeczywiście pozwalało nam istnieć przez co najmniej tyle lat. Nie tylko istnieć ale przede wszystkim funkcjonować w takiej formie, by bez kłopotów spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi, zajmować się swoim hobby, pracować w satysfakcjonujący sposób - czyli po prostu cieszyć się życiem. Bo choroby serca i układu krążenia spowodowane miażdżycą nie tylko skracają nam życie ale często czynią je cięższym i smutniejszym.

Miażdżyca - choroba która zwęża i w końcu zatyka nasze tętnice, nie od razu doprowadza do zawału serca, czy gwałtownego niedokrwienia mózgu lub nóg. Często osoby chore muszą zatrzymywać się z powodu bólu serca lub nóg, udając że oglądają wystawy. Mają osłabienia, zawroty głowy, duszności, bicia serca lub zaburzenia pamięci. Wiele dolegliwości które utrudniają życie.

Czy tak musi być? Czy zawsze musimy czekać na choroby a potem je leczyć gdy są już zaawansowane? Czy już będąc chorym nie możemy zrobić nic oprócz zażywania leków by poczuć się lepiej? Możemy zrobić bardzo wiele w bardzo prosty sposób.

Najkrótsza recepta na ochronę Twojego serca mogłaby wyglądać następująco.

RECEPTA

SPRAWDŹ SWOJE ZDROWIE OD CZASU DO CZASU !

Czy wiesz jakie masz ciśnienie?
Nie powinno niezależnie od wieku ! przekraczać 140/90. Nadciśnienie to podstępna choroba na którą choruje co czwarty Polak (a tylko polowa z nich o tym wie) Nieleczone ciśnienie nie boli a systematycznie i nieodwracalnie "dobiera się" do Twego serca i naczyń krwionośnych w sercu, mózgu czy nerkach. Wysokie ciśnienie "męczy" mięsień sercowy który grubieje i próbuje temu podołać bez skutku, w końcu serce staje się niewydolne. Niewłaściwie leczone nadciśnienie może też przyspieszyć zawał lub spowodować inwalidztwo poprzez na przykład udar mózgu, albo po prostu nagle przerwać nasze życie. Jaki jest Twój poziom cholesterolu ?
Powinieneś to wiedzieć, a koniecznie wtedy gdy Ty lub Twoi rodzice lub rodzeństwo chorują lub chorowali na serce. Często oprócz właściwego odżywiania zalecamy leki obniżające poziom cholesterolu

RUSZAJ SIĘ !

Nie musisz być sportowcem. Po prostu używaj nóg, parkuj dalej, unikaj windy, spaceruj zamiast siedzieć przed telewizorem. Jeśli pojeździsz na rowerze lub popływasz będzie jeszcze lepiej. Najważniejsza jest regularność. Aktywność fizyczna jest naszą codzienną potrzebą a nie odświętnym wydarzeniem w czasie weekendu ! Pamiętaj jednak: Jeżeli masz więcej niż 40 lat, jakieś nieokreślone dolegliwości lub po prostu chorujesz na serce -wykonaj kontrolne badania a zwłaszcza test wysiłkowy i spytaj lekarza jaki wysiłek możesz bezpiecznie wykonywać. Zazwyczaj choroby serca nie zwalniają z aktywności fizycznej a nowoczesna medycyna traktuje odpowiednio dobrany ruch jako bezpieczny i korzystny lek, również u osób po zawale, operacjach serca i w niewydolności krążenia. JEDZ Z GŁOWĄ Odżywiaj się a nie wrzucaj w siebie jedzenia, wszystkiego co zobaczysz w sklepie, restauracji czy w reklamie. Nie zjadaj wszystkiego czym jesteś częstowany przy różnych okazjach. Zmiana sposobu jedzenia zaczyna się od zakupów. Sprawdzaj zawartość tłuszczu na opakowaniach. Czy wiesz że wiele serów na przykład zawiera do 60% tłuszczu? To tak jakbyś jadł samo masło. Używaj tylko tłuszczów roślinnych jeżeli już musisz smażyć lub smarować pieczywo. Dużą zawartość tłuszczu mają paluszki i chipsy. Uważaj na słodycze (lepsze są owoce jako deser!) Ograniczaj jaja i podroby (cholesterol). Jedz dużo surowych warzyw. I nie dawaj wiary "cudownym" dietom. Swoje zdrowie powierzaj sprawdzonym metodom i autorytetom medycznym. Remontując dom, naprawiając telewizor czy samochód też nie zatrudniasz osób które chcą wypróbować na Tobie nowe eksperymentalne metody.

NIE PAL

Wszystkie argumenty zwykle stosowane przy tych okazjach wydają mi się oklepane i mało skuteczne. A sprawa jest coraz bardziej oczywista. Wszyscy, nie tylko lekarze wiemy już tak wiele złego na temat skutków palenia papierosów że powtarzanie tego przypomina przekonywanie człowieka idącego po torach, że za chwilę nadjedzie pociąg i powinien wybrać inną drogę ! Rzucić palenie jest bardzo łatwo... Proszę się nie oburzać. Kierując szpitalem rehabilitacyjnym mam okazję rozmawiać z tysiącami pacjentów po przebytym zawale lub operacji serca. Prawie zawsze rzucili palenie natychmiast po zachorowaniu. W jednym momencie. Wtedy dopiero zrozumieli że palenie i choroba mają coś wspólnego. Dlaczego nie można tego zrozumieć i zrobić wcześniej ?

Tyle recepta -

LEK JEST UNIKALNY BO MOŻNA GO Z DOSKONAŁYM SKUTKIEM STOSOWAĆ CODZIENNIE - OD DZIECKA PRZEZ CAŁE ŻYCIE.


<-- start AnubisStat code --> <-- end AnubisStat code -->

 
stat4u