Z sercem do sercaOd dziś pacjenci z chorobami serca na Warmii i Mazurach będą się mogli leczyć w najnowocześniejszym oddziale kardiochirurgii w Polsce. W Szpitalu Wojewódzkim będą wykonywane wszycie możliwe zabiegi kardiochirurgiczne, nawet przeszczepy serca.

Bardzo się cieszę na otwarcie tego oddziału, bo czekam z niecierpliwością na operację i chcę już jak najszybciej mieć to za sobą - opowiada Bronisław Dymerski z Ostródy. Tuż przed świętami, na oddziale kardiologii Szpitala Wojewódzkiego, miał robioną koronarografię po zawale. Teraz czeka na operację wstawienia by-passów. Gdyby nie otwarcie oddziału kardiochirurgii, pomocy musiałby szukać poza naszym województwem.
- Dobrze trafiłem z tym zawałem - żartuje pan Bronisław. - Operację zrobią mi w Olsztynie, nie będę musiał na nią czekać pól roku i nie będzie problemu z dodatkowymi kosztami.
- To prawdziwe szczęście w tej chorobie - dodaje jego żona, Helena Dymerska.
Biała plama
Do tej pory w naszym województwie nie było żadnego oddziału kardiochirurgii. - To była biała plama na mapie Polski, nie mówiąc o Unii Europejskiej - tłumaczy dr Piotr Żelazny, ordynator otwieranej dzisiaj o godz. 12 kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. - Aby więc spełnić unijne standardy, musieliśmy utworzyć taki oddział.
Przede wszystkim jednak kardiochirurgia jest bardzo potrzebna pacjentom. Co roku prawie 900 chorych z Warmii i Mazur jeździło na operacje serca do Gdańska, Białegostoku, Warszawy czy Zabrza.
Ordynator oddziału planuje przeprowadzać około 700 operacji rocznie. Jest już lista pierwszych czterdziestu, zdiagnozowanych i przygotowanych do zabiegów pacjentów. - Mój tata ma skierowanie na operacje serca - opowiada Alicja Szakajt z Olsztyna - Miał być operowany aż w Zabrzu. W międzyczasie dowiedział się, że oddział kardiochirurgii ma powstać w Olsztynie, dlatego wstrzymał się z operacją i operowany będzie na miejscu.
Każda operacja
Dr Piotr Żelazny do tej pory pracował w II Klinice Kardiochirurgii w Instytucie Kardiologii w Aninie, pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi. To właśnie on dobierał personel. W przyszłości na oddziale będzie dwóch kardiochirurgów ze specjalizacją, pięciu lub sześciu chirurgów bez specjalizacji kardiochirurgicznej, sześciu anestezjologów i czterech lub pięciu perfuzjonistów, czyli specjalistów zajmujących się obsługą maszyn do krążenia pozaustrojowego.
Specjaliści będą leczyć operacyjnie chorobę wieńcową, powikłania zawału serca, wady zastawek serca i wady wrodzone. Za jakiś będą wykonywać przeszczepy serca. - Nie będzie operacji kardiochirurgicznej, jakiej lekarze z tego oddziału nie byliby w stanie wykonać - zapewnia dr Żelazny.
Pod jego kierunkiem od stycznia pracuje już pięciu kardiochirurgów, trzech anestezjologów i jeden perfuzjonista. Większość z nich ma za sobą praktykę w klinikach kardiochirurgicznych w Aninie, Warszawie, Gdańsku i Bialymstoku. - Nigdzie w Polsce nie ma nowocześniejszego oddziału, tak fantastycznego sprzętu i tak młodego zespołu - zapewnia chirurg Anna Witt-Majchrzak.
Marta Kin
Gazeta Olsztyńska - 19 stycznia 2005
Serce w liczbach

100 tys. osób rocznie leczy się w szpitalach Warmii i Mazur z powodu chorowy wieńcowej lub przebytego zawału serca
4 tys. osób rocznie trafia do szpitali z powodu 'świeżego' zawału serca
40-50- tys. osób leczy się w szpitalach szpitalach powodu chorób układu krążenia
Prawie 800 mieszkańców Warmii i Mazur wymaga obecnie zabiegów kardiochirurgicznych
4 tys. zabiegów koronarografii wykonuje się rocznie w Wojewódzkich Szpitalach Specjalistycznych Specjalistycznych Olsztynie i Elblągu
1200 osób rocznie leczy tam zawały serca przy pomocy angioplatyki wieńcowej
40 osób czeka obecnie na operację na oddziale kardiochirurgii w Olsztynie
600 operacji mają wykonać chirurdzy chirurdzy oddziału kardiochirurgicznego WSS w Olsztynie do końca tego roku.
700-800 chorych będzie operowanych w następnych latach
900 mieszkańców regionu rocznie do tej pory było operowanych poza województwem - w Zabrzu, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku.
4 anestezjologów i 6 chirurgów pracuje obecnie na oddziale kardiochirurgii WSS w Olsztynie
6 anestezjologów i 8-9 chirurgów będzie tam zatrudnionych w przyszłości
Średnio 10 dni pacjenci będą czekać na zabiegi na oddziale kardiochirurgii w Olsztynie
11-12 tys. zł kosztują różnego rodzaju operacje kardiochirurgiczne.
Prawie 500 tys. zł kosztuje jeden aparat do krążenia pozaustrojowego (oddział kardiochirurgii WSS w Olsztynie ma dwa)
Ponad 8 mln zł kosztował cały sprzęt stały tego oddziału
50 procent zgonów na Warmii i Mazurach jest spowodowanych chorobami układu krążenia, z czego zawały serca stanowią 20 procent.

  
stat4u