Przeszczep to drugie życie

 

Dziesiątego lutego 2009r. w Kielcach, konferencją tematyczną ,,Przeszczep to drugie życie", rozpoczęła się, zaplanowana na kilka miesięcy, wielka kampania społeczna Wojewody Świętokrzyskiego promująca przeszczepianie narządów. Patronat merytoryczny nad projektem objął prof. Wojciech Rowiński - Krajowy Konsultant ds. Transplantologii.

O godzinie dziesiątej w sali posiedzeń Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego zgromadziło się kilkuset przedstawicieli świętokrzyskiej oświaty, lekarze zajmujący się transplantologią ( w tym dr Jacek Wojarski ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu), pacjenci po transplantacji ( w tym sześciu z Koła ,,Zabrze") oraz inni zaproszeni goście.

Celem konferencji, na której prof. Wojciech Rowiński zaprezentował autorski program edukacyjny na temat transplantologii, było zainspirowanie pedagogów do  wprowadzania go jako elementu lekcji wychowawczych.

Przed konferencją odbywały się liczne spotkania z dziennikarzami radia, telewizji i prasy. W rozległym holu swoje ekspozycje miały organizacje zrzeszające osoby po przeszczepach. Członkowie Koła ,,Zabrze" i przedstawiciel Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ciągu zaledwie trzech godzin rozkolportowali kilkaset różnego rodzaju materiałów promujących transplantologię.

Jedną z osób zaangażowanych w ten rozpoczęty we wtorek wielki projekt, jest prezes Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Nerek ,,SZTUCZNA NERKA"
w Kielcach - Jerzy Pyrek. Członkowie Koła "Zabrze" obecni w Kielcach mieli okazje bliżej go poznać i wysłuchać wielu interesujących informacji, w tym  o planowanych na ten rok  spotkaniach w  Województwie Świętokrzyskim.

 

P.S.

Obszerniejszą relację z pobytu w Kielcach i Konferencji tematycznej w ŚUW zamieścimy niebawem.

Antoni Leśniczek

"Aktualności TVP Kielce >>>>

"Przeszczep to drugie życie" radjo Kielce >>>>

Jak rozmawiać o transplantacji? Echo Dnia Kielce>>>>
 
stat4u