Dzień transplantacji w Senacie

 

W sobotę, dnia 24 stycznia, w Sali Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyły się kolejne uroczystości Dnia Transplantacji zorganizowane przez Klinikę Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Koło Warszawa Stowarzyszenia ,,Życie po przeszczepie''. Spotkaliśmy się razem - warszawscy lekarze i pacjenci.

Spotkanie to, jak wszystkie poprzednie, poświęcone było kolejnej rocznicy pierwszej w Polsce transplantacji - w tym roku to już 43. W dniu 26 stycznia 1966 r. ciężko chorej, młodej dziewczynie przeszczepiono nerkę ze zwłok. Operacja trwała zaledwie 57 minut i była wówczas 621 na świecie. Dziś dzięki przeszczepianiu żyje w samej Polsce kilkanaście tysięcy ludzi.

Uczestniczący w uroczystości pacjenci powitali swych lekarzy burzą braw dziękując im w ten sposób za ich trud. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłego w roku ubiegłym prof. Tadeusza Orłowskiego, jednego z ojców polskiej transplantologii

Dalej w programie wysłuchaliśmy wystąpień kilku ważnych dla transplantacji osób. Powitała nas pani prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Anna Kamińska. Omówiła rolę transplantologii w medycynie i jej miejsce na WUM. Osiągnięcia Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby - przedstawił dr Rafał Paluszkiewicz. Kolejno głos zabrał Krajowy Konsultant ds. Transplantacji - prof. Wojciech Rowiński - wspominał perypetie związane z pierwszym przeszczepieniem, a następnie o statystykach przeszczepów w ostatnich latach mówili przedstawiciele POLTRANSTLANTU, jego dyrektor prof. Janusz Wałaszewski i koordynator mgr Anna Przenny.

Duże ożywienie na sali wywołało wystąpienie pana Wojciecha Cichońskiego - żywego dawcy narządu. Oddał on nerkę swemu siostrzeńcowi - Grzegorzowi, który też był z nami. Opowiadanie pana Wojciecha o sytuacji dawców żywych było bardzo gorąco przyjęte przez zgromadzonych. Osoby po transplantacjach, zwykle nie znające przecież swych dawców, nagrodziły Pana Wojciecha - jako symbolicznego przedstawiciela wszystkich dawców - długimi i serdecznymi brawami.

Parę zdań wygłosił też Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia - ksiądz Józef Jachimczak. Zaprosił nas wszystkich na już po raz drugi organizowaną przez Koło Warszawa Stowarzyszenia Transplantacji Serca Mszę Świętą z okazji Światowego Dnia Chorego. Ta Msza, transmitowana na całą Polskę przez I program Polskiego Radia, odbędzie się 8 lutego o godz. 9-tej w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Niestety w tym roku w uroczystościach Dnia Transplantacji, mimo zaproszenia, nie wzięli udziału przedstawiciele ani Ministerstwa Zdrowia ani Narodowego Funduszu Zdrowia.
Spotkanie kończyły wystąpienia przedstawicieli organizacji pacjentów po transplantacjach: Koła Warszawa Stowarzyszenia ,,Życie po przeszczepie'', Stowarzyszenia Transplantacji Serca, Stowarzyszenia Przeszczepionych Serc, oraz Federacji Dialtransplant.

Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem i rozmowami przy kawie, herbacie. Było serdecznie, ciepło i trudno było się rozstać. Część rozmawiała z dziennikarzami - była i telewizja, i radio i trochę prasy. Ale najwięcej rozmawialiśmy ze sobą - takie spotkania lekarzy i pacjentów są chyba bardzo ważne i pożyteczne dla obu stron.

Uczestniczący w uroczystości pacjenci po przeszczepieniu serca składają Organizatorom serdeczne podziękowania.

 Halina Pisarska 
stat4u